Stav v akváriu k 101010

Takové hezké datum si zaslouží i krátký článek.

Rád bych zhodnotil současný stav, dal dohromady nějaké úkoly a resty.

V akváriu mi v současné době plave cca 40 rybiček, krom živorodek jsou všechny na původních stavech. Samičky živorodek se daly na plození a docela jim to jde, všechny mladé jsou sice zase samičky, ale to se snad časem podá. Zatím je selektovat nebudu. Jiný odchov se prozatím nedaří.

Horší je to se šnekem. Původní šnek už v akváriu nežije, ale nechal v něm asi tak 1 000 potomků a vůbec netuším jak se jich zbavit. Vybírání se zdá nekonečné a bezvýznamné, na chemii je zatím čas.

S rostlinami je to ještě o něco horší. Ty, co rostou rychle, nestíhám skoro stříhat, ale když už nic, zaplňují nádrž. Na druhou stranu ty, co rostou pomalu, jsou téměř na původních stavech a v pravé polovině akvária se na okrajích listů tvoří jakási plíseň v podobě černých štětin. Takový Eleocharis parvulus už to postihlo kompletně. Chybu vidím především v nedostatečném oběhu vody v této části akvária. Ani šneci už to nežerou a setřít prstem se to nedá. Další problém s kytkami vidím ve velkém počtu Ancistrusů (cca 10), ti v rámci čištění dna většinou drobné, samostatné a čerstvě přesazené rostlinky vyryjí. Když je to baví, bránit jim nebudu.

Dekorace také zatím pokulhává a to proto, že jsem zatím nenarazil na něco, co by se mi opravdu zamlouvalo. Proto je v nádrži ještě jeden, červený husí krk, který tvoří tunel a schovku pro Ancistrusy. Nevím jestli je pro ně výhodnější mít schovku jen s jedním vchodem, ale alespoň tam mají stín. Dále je na dně pár kamenů, které jsem nalezl v přírodě, většinou křemeny. O bublinky se tu starají dva vzduchovací kamínky. Při zakládání akvária jsem podcenil množství štěrku, původně jsem napočítal drť na 20kg, ale když jsem vysypal 10kg, špatně jsem usoudil že je to dostatečné. Vyšší podloží mi schází hlavně u kořenění rostlin, čímž nejspíš vyřeším problém se vyoráváním rostlin.

Filtraci zatím řeším jednoduchým bublifukem. Jako dočasné řešení ho využívám už delší dobu, údržba mi vyjde obvykle na neděli, kdy filtry „vyperu“. S nákupem odpovídajícího vnějšího filtru, který zajistí nejen čištění, ale i dobrý oběh vody stále váhám. K údržbě taky používám odkalovač, ten se výborně osvědčil. V rámci odkalování vyměním i cca 2/3 vody. S plísní na skle teď bojuji žiletkou, ta se doposud nijak zásadně neprojevuje. Topení v mém bytě téměř nevyužívám. Teplota nádrže je sledována elektronicky a zaznamenávána. Vzduchování jsem doplnil o zpětné ventily, které jsem měl nasadit už z kraje při zakládání akvária. Umístění vzduchování pod hladinou vody mne už jednou vytrestalo a nikdy více. Osvětlení také nijak neřeším a přisvětluji obyčejnou zářivkou.

Krmení pro ryby je vcelku bez komentářů, tedy krom krmení již pro zmíněné Ancistrusy. Současné krmení Tetra Pleco Wafer jim moc nechutná, takže se vracím původnímu Sera Vipachips. K výrobě vlastního krmení jsem se ještě nedostal.

Takže kam dál?

  • Určitě vysadit v akváriu další pomalejirostoucí a větší rosliny,
  • doplnit k mečovkám alespoň dvě samice,
  • zbavit se šneků,
  • nákup vnějšho filtru.

Většinu výrobků o který jsem se v tomto článku zmínil jsem už popsal jinde na tomto blogu.

To by bylo asi vše, pokud máte k mé nádrži nějaký komentář, podělte se v komentářích.

This entry was posted on 10.10.2010 at 10.10 and is filed under fauna, flora, vybavení (Tags: ). You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

 

  • stránky

  • Základní informace

  • Štítky