sledování teploty v akváriu

Jedna z důležitých hodnot kterou je třeba u akvária sledovat je určitě teplota. Ta by měla být především stabilní. Výrobu tepla a optimální teplotu si nechám na jiný článek, ale u akvária bez vody jsem se zatím pustil do výroby teplotního čidla.

Klasický „digitální“ nalepovací teploměr nejspíš také pořídím, ale jako technikovi mi nevyhovuje jeho rozlišovací schopnost a také nemá záznam hodnot v čase.

Doma mám již delší dobu tuto záležitost rozchozenou, takže doplnění dalšího čidla byl už jen detail.

A trochu k technice: teplotní čidlo Dallas DS18B20 který koupíte třeba v GM Electronics, trochu kabelu, konektor, to vše zamíchat, pospojovat a zapojit do již stávajícího systému. Systém měření teploty v mém bytě běží na routeru Asus WL-500G. Ten obsahuje operační systém linux s nainstalovaným programem digitemp. Dále je přes USB-RS323 převodník připojen poměrně jednoduchý modul pro připojení digitálních čidel. Ta mají vlastní adresy, proto je možné jich k modul připojit nekonečně mnoho. Detailní popis zapojení a nastavení se dočtete v mém jiném příspěvku.

Čidlo jsem nalepil na zadní stranu akvária, kde bude „chráněno“ před sluncem. Počítám že bude daleko od topítka, aby se měřená teplota dala považovat za relevantní.

Pro zobrazení teploty i na těchto stránkách jsem využil widget pomocí pluginu Samsarin PHP Widget a do něj vložil jednoduchý kód:

PHP kód pro načtení teploty z externího souboru

Výsledek můžete vidět v boční liště v sekci Teplota v akváriu, další úprava kódu už je individuální. Za odkazem hodnoty a na samostatné stránce http://akvarium.regionaliste.cz/teplomer naleznete výsledky měření i v časovém kontextu. V rámci zakládání akvária jsem prováděl spoustu testů, proto se nelekněte extrémních teplot. Stejně tak jsem experimentoval s umístěním čidla a dalším. Výsledek může vypadat třeba takto:

generováno 1x denně v 06:00

denní průběh teploty vody v akváriu

This entry was posted on 6.4.2010 at 23.09 and is filed under technika, vybavení. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 Responses to “sledování teploty v akváriu”

  • Cooper napsal:

    měření bohužel v těchto dnech nefunguje, omluvte tento stav

  • Cooper napsal:

    Konečně jsem si udělal čas a opravil měření teploty. Nyní je opět funkční a naměřená teplota se zobrazuje v pravém panelu.

Leave a Reply

 

  • stránky

  • Základní informace

  • Štítky